Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne — Ceny, zakres, opinie

20.11.2023
30.10.2023
Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne — Ceny, zakres, opinie

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Jak znaleźć dobrą polisę zdrowotną i ile może ona kosztować? W niniejszym artykule omówimy kluczowe aspekty indywidualnych ubezpieczeń zdrowotnych, włączając w to cenę, zakres usług oraz opinie na ten temat.

Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to polisa zapewniająca rekompensatę finansową na wypadek zgonu, przewlekłej choroby lub następstw nieszczęśliwego wypadku, a także wsparcie w postaci usług assistance (transport medyczny, wizyty medyczne). Ubezpieczenie prywatne można wykupić dobrowolnie, w odróżnieniu od powszechnego ubezpieczenia NFZ.

Jednym z ważnych tematów, który często intryguje potencjalnych ubezpieczonych, jest cena prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Koszt takiego ubezpieczenia zależy od różnych czynników. Przede wszystkim, wiek osoby starającej się o polisę i jej obecny stan zdrowia mają wpływ na cenę. Osoby młodsze i zdrowsze mogą spodziewać się niższych składek.

Kolejny istotny czynnik to wybrany rodzaj polisy. Dostępne są różne pakiety ubezpieczeń oferujące różne zakresy usług medycznych. Polisa umożliwiająca dostęp do wielu specjalistów i różnorodnych badań jest droższa od podstawowej wersji. W dalszej części artykułu znajdziesz oferty prywatnej polisy zdrowotnej z zakresem i ceną ochrony.

Co oferuje prywatna polisa zdrowotna? Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne mają wiele korzyści, które przyciągają klientów. Poniżej przedstawiamy niektóre z usług dostępnych w ramach prywatnych polis zdrowotnych:

 • szybki dostęp do specjalistów. Jednym z najważniejszych atutów ubezpieczeń zdrowotnych jest możliwość szybkiego umówienia się na wizytę u specjalisty, bez konieczności oczekiwania w długich kolejkach. Wizyty można zazwyczaj zaplanować w ciągu kilku dni roboczych, co jest szczególnie istotne w przypadku poważnych problemów zdrowotnych;
 • bezpłatne badania diagnostyczne. Prywatne polisy zdrowotne często obejmują bezpłatne badania diagnostyczne, co umożliwia regularne monitorowanie stanu zdrowia;
 • bezpłatne szczepienia. Prywatna polisa zdrowotna oferuje również darmowe szczepienia, co może być ważne w zapobieganiu chorobom zakaźnym;
 • prawo do wizyt domowych lekarza. Niektóre polisy ubezpieczeniowe umożliwiają skorzystanie z usług lekarza na wizytę domową. Jest to szczególnie wygodne dla osób starszych lub ciężko chorych;
 • specjalistyczne badania. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne zapewniają dostęp do zaawansowanych badań, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny;
 • rehabilitacja. Jeśli jest potrzeba rehabilitacji, niektóre polisy ubezpieczeniowe pokrywają koszty tego rodzaju usług;

W zależności od wybranej firmy ubezpieczeniowej i wybranego pakietu ubezpieczenia, zakres usług oferowanych przez prywatne ubezpieczenia zdrowotne może się różnić (czasem bardzo znacząco).

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne… korzyści, ale i kontrowersje

Opinie dotyczące prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych są różnorodne. Dla niektórych osób ubezpieczenie zdrowotne stanowi cenne uzupełnienie publicznej opieki zdrowotnej, umożliwiając szybszy dostęp do specjalistów i badań diagnostycznych. Inni z kolei doceniają wygodę korzystania z prywatnych placówek medycznych i możliwość uniknięcia żmudnego oczekiwania w kolejce.

Mimo licznych zalet istnieją również obawy i kontrowersje związane z prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Niektórzy obawiają się, że tego rodzaju ubezpieczenia mogą pogłębiać nierówności w dostępie do opieki medycznej, faworyzując osoby o większych zasobach finansowych. Wiąże się z tym także niepokój związany z regulacjami dotyczącymi zakresu ubezpieczenia i potencjalnie ukrytymi opłatami.

Sprawdź, jak wybrać ubezpieczenie zdrowotne dla studenta.

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne NFZ a prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jeśli liczysz na dobrowolną ochronę zdrowotną, możesz wybierać między ubezpieczeniem w Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) oraz ofertą prywatnych towarzystw. Oto kilka różnic, które trzeba mieć wówczas na uwadze:

 • dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, które opiera się na publicznym systemie opieki zdrowotnej i jest dostępne dla szerokiej grupy obywateli. Wysokość składek zależy m.in. od czasu, jaki minął od momentu, gdy wnioskodawca był po raz ostatni objęty ubezpieczeniem NFZ, które są objęte tym ubezpieczeniem, mają prawo do skorzystania z usług świadczonych przez publiczne placówki medyczne;
 • prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest oferowane przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe i daje dostęp do prywatnej opieki medycznej. Indywidualnie dobierana polisa zdrowotna jest ustalana na podstawie wybranego przez daną osobę pakietu usług i innych czynników. Osoby ubezpieczone mogą korzystać z prywatnych placówek medycznych i specjalistów.

W praktyce wielu z nas decyduje się na połączenie obu dostępnych rozwiązań, tzn. publicznej ochrony zdrowia NFZ z produktami finansowymi dostarczanymi przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe.

Indywidualne ubezpieczenie zdrowotne cena

Poniżej przedstawiamy Ci przykładowe oferty polisy ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli chcesz porównać ceny ubezpieczeń zdrowotnych sprawdź ten artykuł: https://www.rankingdobrychpolis.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-zdrowotne-ceny-zakres-ubezpieczenia/

Firma ubezpieczeniowa Limit wiekowy Czas trwania umowy Wysokość składki miesięcznej w  ramach ubezpieczenia Co oferuje ta polisa zdrowotna? Przykładowy zakres ubezpieczenia
Medicover do 75 lat12 miesięcy335 złSzczepienia, rehabilitacja, mammografia, badania endoskopowe, chirurgia jednego dnia
INTER Polskado 60 lat 12 miesięcy149 złSzczepienia, assistance, mammografia, profilaktyka, e-konsultacje, dostęp do ponad 1200 placówek
Signal Iduna do 60 lat 12 miesięcy75 zł Szczepienia, assistance, zabiegi szpitalne, opieka nad kobietą w ciąży od 11 miesiąca trwania ubezpieczenia, placówki cm polmed (17 w całym kraju)
Signal Idunado 60 lat 12 miesięcy259 zł Szczepienia, assistance, zabiegi szpitalne, opieka nad kobietą w ciąży od 11 miesiąca trwania ubezpieczenia
MediSky do 69 lat12 miesięcy350 zł Szczepienia, rehabilitacja, assistance, mammografia, pełne leczenie szpitalne w tym chorób ciężkich (także nowotworów)
Signal Iduna do 60 lat 12 miesięcy192,50 zł Szczepienia, assistance, zabiegi szpitalne, konsultacje
Opracowanie własne. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne? Więcej informacji można znaleźć w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia danych produktów.

Więcej ofert znajdziesz w Rankingu Ubezpieczeń Zdrowotnych 2023/2024

Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)?

Co ważne, podstawowe ubezpieczenie zdrowotne dostępne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia nam również otrzymanie EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to wsparcie przydatne podczas podróży zagranicznych, chociaż z drugiej strony trzeba mieć na uwadze, że zakres leczenia jest wówczas mocno ograniczony. Przykładowo, hospitalizacja oraz wizyty lekarskie są bezpłatne tylko w przypadkach nagłych i nieplanowanych.

Jeśli starasz się o EKUZ, musisz wiedzieć, że w niektórych krajach konieczne może się okazać uiszczenie dodatkowej opłaty za leczenie. Co to oznacza z Twojego punktu widzenia? Odpowiedź na pytanie jest prosta: w takich sytuacjach warto rozważyć indywidualne ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli uniknąć wysokich kosztów opieki medycznej za granicą, a jednocześnie kosztuje stosunkowo niewiele, czasem nawet jedynie kilka lub kilkanaście złotych dziennie.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu zdrowotnym w Polsce?

 • W Polsce istnieje obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, które obejmuje większość obywateli, w tym między innymi osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę.
 • Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia umożliwia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej, podobnie jak to jest w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia. Osoby, które skorzystają z tej opcji, mogą skorzystać z usług lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych i innych usług medycznych (w tym np. badania specjalistyczne). Należy jednak zauważyć, że niektóre usługi mogą być ograniczone w porównaniu do osób objętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym.
 • Połączenie ochrony w ramach NFZ oraz prywatnego ubezpieczyciela oferującego polisę zdrowotną sprawia, że możesz liczyć na uzyskanie pełniejszej ochrony zdrowia oraz większą elastyczność w dostępie usług medycznych, od publicznych szpitali po małe, prywatne placówki.
 • Nie wszyscy są świadomi, że można wybrać również dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Opcja ta jest dostępna dla osób, które nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym; do grupy tej należą np.:
  • pracownicy przebywający na urlopie bezpłatnym,
  • wolontariusze,
  • osoby niepracujące,
  • freelancerzy utrzymujący się z pracy wykonywanej w ramach umowy o dzieło,
  • osoby mające status uchodźcy.

Podsumowanie:

 • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne umożliwia uzyskanie świadczeń medycznych szybciej niż dzieje się to w ramach NFZ.
 • Dodatkowa polisa zdrowotna obejmuje m.in.: wizyty domowe lekarza rodzinnego, szybkie wizyty u lekarzy specjalistów bez konieczności skierowania, możliwość darmowych szczepień profilaktycznych, wykonanie badań laboratoryjnych i diagnostycznych.
 • Zakres ochrony ubezpieczeniowej zależy od wybranego wariantu polisy i ubezpieczyciela.
 • Na koszt ubezpieczeń zdrowotnych wpływają m.in. zakres polisy, wiek ubezpieczonego, jego stan zdrowia i liczba ubezpieczonych.
Ikona waga

Wypełnij formularz i porównaj oferty ubezpieczeń na życie

Sprawdź z nami dopasowane oferty!

Strefa wiedzy