Spis treści
Coraz więcej osób w wieku emerytalnym decyduje się na zakup ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki prywatnej polisie możesz zapewnić sobie i swoim bliskim podstawową opiekę medyczną, nielimitowane wizyty oraz możliwość wykonywania specjalistycznych badań diagnostycznych. Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenia zdrowotne dla seniora i czy na polskim rynku są dostępne prywatne ubezpieczenie zdrowotne po 70. roku życia?
Co powinno obejmować prywatne ubezpieczenie zdrowotne po 70. roku życia?
Zakres ochrony różni się w zależności od wariantu ubezpieczenia zdrowotnego, niemniej w każdym przypadku warto zwrócić uwagę, czy pakiet obejmuje następujące usługi:
Dostęp do lekarzy specjalistów | Konsultacje z lekarzami różnych specjalizacji (kardiolodzy, neurolodzy, ortopedzi czy flebolodzy) bez skierowania. Zanim jednak zdecydujesz się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, koniecznie sprawdź, czy będziesz miał dostęp do wszystkich specjalistów. To szczególnie istotne w przypadku osób starszych, które borykają się z wieloma schorzeniami i potrzebują kompleksowej opieki medycznej. |
Badania diagnostyczne i laboratoryjne | Pakiet medyczny powinien obejmować szeroki wachlarz badań diagnostycznych, w tym: USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. Oprócz tego seniorzy mogą wykonywać badania laboratoryjne bez dodatkowej opłaty. |
Opieka ambulatoryjna | Dostęp do wizyt domowych lekarzy oraz pielęgniarek, co jest szczególnie istotne dla seniorów, którzy mają trudności z poruszaniem się. Upewnij się jednak, czy taka usługa jest oferowana w Twoim mieście. Mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą mieć ograniczony dostęp do profesjonalnej opieki medycznej. |
Rehabilitacja | Możliwość korzystania z zabiegów fizjoterapeutycznych, masaży leczniczych oraz innych form rehabilitacji, pozwoli nie tylko dojść do sprawności po planowych zabiegach operacyjnych, ale też utrzymać zdrowie przez długie lata. |
Profilaktyka zdrowotna | Posiadanie ubezpieczenia uprawnia do wykonywania profilaktycznych badań zdrowotnych dostosowanych do wieku ubezpieczonego. W przypadku seniorów umowa ubezpieczenia uwzględnia najczęściej: badania densytometryczne (na osteoporozę) oraz programy zapobiegające rozwojowi cukrzycy i nowotworów. |
Opieka szpitalna | W zależności od wybranego planu prywatne ubezpieczenia zdrowotne dają możliwość korzystania z darmowych placówek medycznych, wykonywania planowych zabiegów chirurgicznych i gwarantują dostęp do pełnej opieki szpitalnej. |
Telemedycyna | Osoby starsze z pewnością docenią możliwość konsultacji online. |
Niestety, mimo że rynek produktów ubezpieczeniowych w Polsce dynamicznie się rozwija, możliwości ubezpieczenia osoby starszej pozostają dość ograniczone. Potrzeby osób starszych są znacznie większe niż młodych dorosłych. Oferta towarzystw ubezpieczeniowych skupia się przede wszystkim na klientach w wieku produkcyjnym, czyli mężczyznach od 18. do 64. roku życia oraz kobietach między 18. a 59. rokiem życia.
Jak towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do ochrony osób starszych?
Niemal wszystkie TU nakładają ograniczenia wiekowe i niechętnie ubezpieczają klientów po 70. roku życia. Nawet jeżeli firmy przewidują możliwość wykupienia polisy dla seniora, warto sprawdzić, czego takie ubezpieczenie nie zawiera. Polisy mogą mieć, np. wykluczenia dotyczące istniejących chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie. Warto dokładnie przejrzeć warunki ubezpieczenia, aby upewnić się, co jest objęte ochroną. W przypadku niektórych świadczeń, takich jak hospitalizacja czy operacja chirurgiczna, może ponadto obowiązywać okres karencji, czyli czas, przez który nie można korzystać z określonych usług. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając polisę.
Pakiety medyczne dla seniorów są droższe niż ubezpieczenia zdrowotne dla młodszych osób ze względu na większe ryzyko zachorowań. Wysokość miesięcznej składki nie powinna być jednak najważniejszym czynnikiem determinującym wybór ubezpieczenia.
Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dla seniora?
Koszt ubezpieczenia zdrowotnego dla seniora to bardzo indywidualna kwestia. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka czynników takich jak:
- wiek ubezpieczonego;
- stan zdrowia ubezpieczonego;
- zakres ochrony;
- wysokość sumy ubezpieczenia.
Im dłużej odkładasz decyzję o zakupie polisy zdrowotnej, tym większa szansa, że cena zaoferowana przez agenta ubezpieczeniowego przekroczy Twoje możliwości finansowe. Ubezpieczyciele przykładają dużą wagę do wieku. Im klient jest starszy, tym ryzyko zachorowania zwiększa się, co wpływa jednocześnie na wysokość składki. Seniorzy nie muszą jednak obawiać się wykluczenia z rynku produktów ubezpieczeniowych. Polisy zdrowotne dla osób starszych oferuje m.in. LUX MED.
Co obejmuje ubezpieczenie dla osób starszych w LUXMED?
To jeden z produktów rynkowych przeznaczonych dla osób powyżej 70. roku życia (górna granica to 75 lat). Ubezpieczony może korzystać z podstawowej opieki medycznej, nielimitowanych wizyt czy konsultacji online. Seniorzy mają do wyboru kilka pakietów medycznych, z których najtańszy kosztuje 145 złotych miesięcznie (stan na październik 2024 roku). Dodatkowo w ramach pakietu ubezpieczony otrzymuje 10-procentowy rabat na pozostałe usługi świadczone przez LUX MED, które nie zostały objęte pakietem medycznym.
Ubezpieczenie zdrowotne dla seniora czy ubezpieczenie na życie?
Polisa na życie to bardziej kompleksowy produkt niż ubezpieczenie zdrowotne. Bliscy otrzymają wsparcie finansowe na wypadek śmierci ubezpieczonego. Dodatkowo istnieje możliwość rozszerzenia zakresu ochrony o ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ale niesie za sobą pewne ograniczenia. Przede wszystkim zakup ubezpieczenia poprzedzony jest ankietą medyczną, która pozwoli ustalić stan zdrowia osoby ubezpieczonej. Biorąc pod uwagę, że ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem należy przygotować się na konieczność uiszczania wyższej składki miesięcznej.
Zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci ofertę ubezpieczeniową, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym!
Jestem autorką artykułów tematycznych i opracowań. Dziedziny, w których się specjalizuję, to: finanse, rachunkowość i ubezpieczenia. Obecnie swój czas poświęcam na tworzenie opracowań o ubezpieczeniach zdrowia i życia.