Jakie opinie ma ubezpieczenie na życie w Aviva?

04.08.2022
23.08.2023
Jakie opinie ma ubezpieczenie na życie w Aviva?

Aviva, jedno z większych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce właśnie zniknęło z rynku. Po fuzji z Allianz sprzedaż dotychczasowych, sztandarowych produktów została wstrzymana. Jakie opinie o Avivie mają klienci? Czy miały one wpływ na zniknięcie marki z rynku? Przekonajmy się!

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe Aviva ma dobre opinie?

Przywykliśmy już do tego, że jakość – w zasadzie – każdego produktu możemy zweryfikować w Internecie. Wystarczy kilka chwil, by poznać wszelkie wady i zalety, opinie konsumentów, również ekspertów. 

Nic dziwnego, że coraz więcej użytkowników korzysta z tej możliwości również przy wyborze ubezpieczeń na życie. Wybierając tego rodzaju produkt o – często – skomplikowanej konstrukcji, porada lub opinia kogoś bardziej doświadczonego może być nieoceniona.  

Polisę na życie warto kupować świadomie! Opinie realnych klientów niewątpliwie mogą ułatwić nam to zadanie. Czy mają one jednak kluczowe znaczenie? Jak wpłynęły opinie o Aviva na jej obecność na rynku ubezpieczeniowym? Zanim się przekonamy, spróbujmy lepiej poznać tę firmę!

Co wiemy o Avivie?

Przybliżmy sobie krótko kluczowe informacje o ubezpieczycielu. Towarzystwo Aviva jest spółką brytyjską z – zaznaczmy – wieloletnią tradycją. Pojawiło się na polskim rynku już w 1992 r., początkowo jako Commercial Union, a od 2009 r. pod nawą właściwą. 

Przez 30 lat Aviva zabezpieczała życie i zdrowie swoich klientów, ich nieruchomości, samochody, majątki lub firmy. A mimo to od lipca 2022 r. stała się częścią Allianz i zniknęła z rynku jako niezależna marka

Towarzystwo ubezpieczeniowe obsługiwało w czasie swojej działalności ponad 3 miliony klientów. Nie dziwi więc, że zyskało wysoką pozycję na rynku w Polsce. Na naszej stronie internetowej poddaliśmy analizie ponad 1300 opinii o Aviva zamieszczonych w największych serwisach tj. Facebook czy Google. Wiemy, co klienci myślą o obsłudze klienta, zakresie ochrony, wysokości składek. 

Aviva ubezpieczenie na życie opinie
Aviva ubezpieczenie na życie opinie

A co z wypłatą świadczenia?

Tylko w pierwszym półroczu 2021 r. towarzystwo wypłaciło 346 mln zł świadczeń i odszkodowań, w tym 231 mln z ubezpieczeń na życie. To realna pomoc dla setek tysięcy ubezpieczonych i ich rodzin. 

Środki pomogły m.in. w leczeniu skutków nieszczęśliwego wypadku, poważnego zachorowania i wielu innych, często trudnych zdarzeń. Nie ustrzegło to jednak towarzystwa od negatywnych opinii.

„Opnie klientów o produktach ubezpieczeniowych mogą być dobrą wskazówką przy wyborze polisy. Warto jednak pamiętać o tym, że jako konsumenci częściej jesteśmy skłonni do wyrażania niezadowolenia z produktów, niż ich chwalenia. Filtrowanie opinii dotyczących wad i atutów w połączeniu z konsultacją u doradcy ubezpieczeniowego pomoże wybrać najlepszy produkt”.

– radzi ekspert Dobrej Polisy na Życie.

W Avivie można było ubezpieczyć nie tylko zdrowie i życie

Ubezpieczyciel oferował do tej pory m.in.:

 • polisy na życie,
 • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków,
 • ubezpieczenie posagowe,
 • OC i AC,
 • zabezpieczenie domu i mieszkania,
 • polisy turystyczne,
 • fundusz emerytalny.

Aviva ubezpieczenie na życie opinie – skąd się biorą?

Ubezpieczenia na życie z założenia powinny dawać klientowi poczucie bezpieczeństwa i wsparcie finansowe w trudnych momentach życia. Klienci potrzebują gwarancji, że w momencie śmierci, ich rodziny nie zostaną bez pomocy. 

Niestety nie każdy ubezpieczony jest zadowolony z ochrony, szczególnie tej związanej ze zdrowiem. Częstą przyczyną braku satysfakcji jest po prostu niedopasowanie ubezpieczenia do sytuacji życiowej konsumenta oraz brak zrozumienia, jak działają takie produkty. 

Główną potrzebą ubezpieczonego jest finansowe bezpieczeństwo, w momencie gdy jego (lub bliskich) zdrowie i życie jest zagrożone. Nie da się jednak ubezpieczyć na wypadek wszelkich chorób i niebezpiecznych zdarzeń.

Przeanalizujmy więc kluczowe kwestie wpływające na jakość ubezpieczeń i zadowolenie klientów. 

Wypłata odszkodowania

Gdy zdarzy się wypadek, liczymy na natychmiastową wypłatę odszkodowania – to zrozumiałe. Gdy wylądujemy w szpitalu lub poważnie zachorujemy pieniądze są potrzebne nam już, teraz! Czy w Avivie klienci otrzymują świadczenia zgodnie z potrzebami?

„Ubezpieczenie na życie kupiłam razem z partnerem, który niestety miesiąc temu uległ wypadkowi. Aviva wypłaciła trzy świadczenia: 1500 zł za hospitalizację, 2300 zł za operacje oraz 2500 zł za uszczerbek na zdrowiu. Nie jest to cała kwota, którą wypłacą, ponieważ leczenie będzie trwało jeszcze rok. Zorganizowano również partnerowi rehabilitację”.

Jak działa ubezpieczenie?

W ramach ubezpieczenia chroniącego życie i zdrowie możemy oczekiwać świadczenia wyłącznie za zdarzenia wprost określone w polisie. Co to oznacza w praktyce? Każdy ubezpieczyciel inaczej definiuje uszczerbek na zdrowiu, złamanie, wypadek komunikacyjny, itp. 

Co więcej, samo – na przykład – złamanie nogi nie zawsze oznacza wypłatę świadczenia ubezpieczonemu – towarzystwa bardzo precyzyjnie ustalają rodzaj złamania, procent uszczerbku, itd.  

Dużo zależy więc od zakresu ubezpieczenia i wyłączeń odpowiedzialności. Warto pamiętać, by przed zakupem dokładnie, punkt po punkcie przeanalizować warunki określone w umowie.

„Beznadziejna firma. Gdy zachorowałam na nowotwór, czekałam na pieniądze prawie dwa miesiące. Wciąż kazali dosyłać nowe dokumenty. Jakby starali się za wszelką cenę uniknąć wypłaty”. 

W Avivie świadczenie ubezpieczyciel wypłacał – w teorii – w ciągu 30 dni od złożenia wniosku, o ile ubezpieczony w terminie prześle niezbędne dokumenty. Aby otrzymać pieniądze jak najszybciej, kluczowe jest więc postępowanie według standardu określonego w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i zgodnie ze wskazówkami agenta.

Pamiętajmy, że to do nas należy udowodnienie, że doszło do zdarzenia polisowego.

Czas oczekiwania na rozwiązanie problemu

Jak już wspomnieliśmy, aby zabezpieczyć się przed ryzykiem przedłużania się postępowania, należy bardzo dokładnie zapoznać się z procedurą zgłaszania zdarzenia. W wielu towarzystwach wygląda to bardzo podobnie.

A jednak często zdarza się, że od zgłoszenia szkody nie otrzymujemy pieniędzy tak szybko, jak byśmy chcieli. 

„Przeciągają oczywiste sprawy w czasie. Pieniądze za śmierć mamy dostałam po 4 dniach od przesłania wniosku, a mąż czeka już tydzień, bo kazali dosłać inne dokumenty. Brak profesjonalizmu! Nie polecam!”

Czas oczekiwania na pieniądze od zgłoszenia szkody / roszczenia może być bardzo różny. Faktem jest, że w większości towarzystwach (tak jak w Avivie) ubezpieczyciele dają sobie 30 dni na zapoznanie się ze sprawą. To może być frustrujące! Szczególnie gdy pieniądze potrzebne są natychmiast.

Pamiętajmy jednak, że jest to postanowienie zawarte w umowie, którą sami podpisaliśmy. Musimy więc respektować jej zapisy. 

„Płaciłam składkę ponad 15 lat. Po śmierci bliskiej osoby wypłatę zrobili jakoś po dwóch tygodniach, co płaciłam około 100 zł” 

Fundusz UFK Avivy – czy zapewnia bezpieczeństwo finansowe?

Kupując produkt oszczędnościowy liczymy, że przyniesie nam on wymierne korzyści. Jak się okazuje nie zawsze jednak tak się dzieje. 

Inwestycje mają to do siebie, że mogą przynosić starty; trzeba również pamiętać, że w polisie UFK efektywność wzrasta z czasem. To oznacza, że im dłużej nasze środki są lokowane w fundusze, tym większą szansę mamy na uniknięcie strat oraz zwiększenie kapitału. 

„Kupiłam Nową Perspektywę, część składki wynosiła ok.100 zł, reszta to kwota życiówki i pakiet zdrowie. Jakoś po 3 latach doczytałam, że na koncie mam 2 tyś!! Więc gdzie reszta? Trzy lata to 36 mscy, x 100 zł to 3600!??? Nieuczciwe to jest!”

Na przykładzie tej opinii widzimy jak duże znaczenie ma wyjaśnienie specyfiki produktu. Inwestycje to ryzyko – trzeba je regularnie monitorować. Najlepiej robić to co trzy, sześć miesięcy. Niestety nie wiemy, w jakie fundusze zostały zainwestowane środki w tym przypadku. 

Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciele przyjmują różne strategie inwestycyjne. Im bardziej agresywne, tym większe jest ryzyko utraty części środków. 

Ogromną rolę w uświadomieniu klienta o ryzyku inwestycyjnym odgrywa doradca ubezpieczeniowy. Jeśli nie wyjaśni w zrozumiały sposób specyfiki produktu i zagrożeń, jakie mu towarzyszą, warto przed zakupem skonsultować się z innym. W końcu bezpieczeństwo zaoszczędzonych środków to nasz priorytet!

Opinie o towarzystwie ubezpieczeń Aviva
Co o ubezpieczeniu w Avivie piszą klienci?

Pułapki OWU

W ubezpieczeniach na życie nie brak pułapek. Powtórzmy więc jeszcze raz – zrozumienie zapisów umowy to jedyny sposób, by się przed nimi ustrzec i zapewnić sobie skuteczną ochronę.

Wiele negatywnych opinii, piszą ludzie, którzy poczuli się po prostu oszukani. W końcu opłacali co miesiąc składki a z jakichś powodów nie otrzymali pieniędzy.

„Oszuści! Wysokie składki mąż płacił 10 lat. W zeszłym roku złamał nogę. Nie dostał pieniędzy”.

W przypadku gdy dochodzi do takiej sytuacji warto przeanalizować OWU i zastanowić się, czy faktycznie ubezpieczyciel ma podstawy do niewypłacenia pieniędzy. Korzystajmy z przysługujących sobie praw; piszmy odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, zgłaszajmy reklamacje, jeśli są ku temu powody. 

W kłopotach z ubezpieczycielem może pomóc również Rzecznik Finansowy. Wystarczy skorzystać z poradnictwa telefonicznego lub mailowego, a w razie konieczności – gdy wyczerpiemy inne drogi rozwiązywania sporu – złożyć wniosek o podjęcie interwencji. 

„Odmowa wypłaty za czterodniowy pobyt w szpitalu. Z Avivy napisali, że pobyt w szpitalu był z powodu zabiegu, za który nie wypłacają pieniędzy. Zabieg miałem robiony na NFZ. Swoich pieniędzy nie dostałem”.

Porównanie polis AVIVA Nowa Perspektywa i Twoje Życie
Ubezpieczenie na życie Aviva — porówanie produktów

Jaki zakres ubezpieczenia ma polisa Twoje Życie?

Jednym ze sztandarowych produktów Aviva było ubezpieczenie na życie Twoje Życie, które pozwalało na zabezpieczenie finansowe klienta na wypadek różnych, trudnych zdarzeń losowych. W wersji podstawowej można było objąć ochroną maksymalnie dwóch Ubezpieczonych Głównych na wypadek ich śmierci. 

Naturalnie, polisę można było rozszerzyć o dodatkowe zdarzenia i dopasować do swoich potrzeb. W tym celu należało podpisać umowy dodatkowe. 

Ubezpieczenie Twoje Życie skierowane było do osób przed wiekiem emerytalnym. Aktualnym klientom wciąż zapewnia ochronę zdrowia i życia; daje również możliwość oszczędzania pieniędzy w ramach rachunku UFK. Umowę mogły podpisać osoby, które nie ukończyły 61 roku życia. Minimalna wysokość składki wynosiła 50 zł. 

Sprawdź porównanie produktu Twoje Życie z polisą od Nationale Nederlanden przygotowane przez eksperta.

Kompleksowa ochrona na życie i zdrowie

W ofercie dostępne były umowy dodatkowe pokrywające m.in. następujące zdarzenia:

 • poważne zachorowanie,
 • pobyt w szpitalu „Na Zdrowie”,
 • leczenie za granicą,
 • niezdolność do pracy,
 • zawieszenie opłacania składki,
 • leczenie następstw NW,
 • niezdolność do pracy po NW,
 • oferty dla bliskich.

Sumę ubezpieczenia można dobrać indywidualnie, a w razie konieczności okresowo ją podwyższyć. Ochrona rozpoczyna się po podpisaniu umowy i opłaceniu pierwszej składki.

Jaki zakres ubezpieczenia ma polisa na życie Nowa Perspektywa?

Produkt Nowa Perspektywa towarzystwo ubezpieczeniowe skierowało do szerszej grupy klientów. Umowę Główną mógł podpisać każdy, kto nie ukończył 70 roku życia. Co ważne, 

Nowa Perspektywa jest ubezpieczeniem bezterminowym, z rozbudowaną możliwością oszczędzania, np. na emeryturę

Ubezpieczyciel umożliwił inwestowanie środków w ramach dziesięciu różnych funduszy o czterech stopniach ryzyka, przy czym pełną swobodę dysponowania swoimi pieniędzmi i alokowania ich między funduszami przez ubezpieczonego daje po trzech latach trwania umowy.

Ubezpieczony musi liczyć się z szeregiem opłat, m.in. za zarządzanie, alokowanie środków, czy zmianę funduszy. Czy jest to najtańszy sposób na inwestowanie środków? Niekoniecznie.

Możliwość rozbudowania ochrony 

Podobnie jak Twoje Życie również ten produkt umożliwia dostosowanie zakresu ubezpieczenia, m.in. powiększenie go o ryzyko poważnego zachorowania. Dodatkowo towarzystwo ubezpieczeniowe oferowało ochronę na wypadek śmierci w wyniku następstw NW, a także pakiety dla zdrowia:

 • leczenia w szpitalu,
 • niezdolności do pracy,
 • kalectwa wskutek nieszczęśliwego wypadku. 

Według warunków umowy w przypadku śmierci ubezpieczonego towarzystwo wypłaca kwotę w wysokości sumy ubezpieczenia powiększoną o środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowym.

Minimalna wysokość składek wynosi 80 zł (w ramach głównego produktu) oraz 75 zł dla wpłat na rachunek inwestycyjny. Zaznaczmy, że są to kwoty bazowe – w większości przypadków klienci za ochronę muszą zwykle zapłacić więcej.

Zakres ubezpieczenia Nowa Perspektywa Aviva i Twoje Życie Aviva
Porównanie zakresu ubezpieczeń na życie i zdrowie w Avivie

Czy warto kupić ubezpieczenie na życie Aviva?

Produkty Avivy chroniące życie i zdrowie nie należą do wyjątkowych – wielu ubezpieczycieli proponuje podobne rozwiązania. Atutem tych polis niewątpliwie jest możliwość ustalenia wysokich sum ubezpieczenia dla umów dodatkowych i – co często jest niedoceniane – przystępnie napisane OWU. 

“Ostatni mój pobyt z dzieckiem w szpitalu — ubezpieczenie wypłacone bardzo szybko. Chyba nigdy nie zdarzyło się, żeby doradca nie odebrał telefonu, gdy potrzebowałam rady lub pomocy. Ubezpieczenie w tej firmie to jedna z moich lepszych inwestycji w życie i zdrowie”.

Bardzo ważną rolę w satysfakcji ubezpieczonego z oferty odgrywa doradca ubezpieczeniowy. To on jest z nami na etapie zakupu ubezpieczenia na życie i zdrowie, wyjaśnia nam niezrozumiałe kwestie, doradza; to z nim załatwiamy też wszelkie problemy. Wykupując ubezpieczenie, warto wziąć to pod uwagę. 

Jak zawrzeć umowę ubezpieczenia?

Obecnie nie ma już możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia z Avivą. Po fuzji z towarzystwem ubezpieczeniowym Allianz większość produktów została wycofanych ze sprzedaży. 

Dotychczasowi klienci nie muszą się jednak martwić – warunki oferty pozostają dla nich bez zmian. W razie wątpliwości lub kłopotów Allianz przygotował na swojej stronie zakładkę z najważniejszymi informacjami dla ubezpieczonych w Avivie.

Jak zrezygnować z ubezpieczenia na życie w Aviva?

Aby zrezygnować z ochrony, należy złożyć wniosek o rezygnację z umowy ubezpieczenia. Wówczas ochrona zdrowia lub życia będzie trwać do ostatniego dnia miesiąca polisowego, w którym ubezpieczony dostarczy wypowiedzenie. 

Rezygnacja z ubezpieczenia może wiązać się z utratą części środków.

Zakup ubezpieczenia na życie a opinia o towarzystwie ubezpieczeniowym
 Ile osób podejmuje decyzje zakupowe na podstawie opinii?

Czy przy wyborze ubezpieczenia na życie warto kierować się opiniami? 

Opinie mogą niewątpliwie pomóc w wyborze odpowiedniego produktu chroniącego życie i zdrowie, ale nie powinny być jedynym wyznacznikiem jakości produktu.

Ranking ubezpieczeń może pomóc znaleźć najlepsze ubezpieczenie. Wejdź na Ranking Dobrych Polis i wybierz najkorzystniejszą dla siebie polisę na życie i zdrowie z pomocą porównywarki!

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Wybór ubezpieczenia, choć często przysparza kłopotów, nie musi być trudny. Podjęcie decyzji może m.in. ułatwić agent ubezpieczeniowy.

Przy wyborze warto kierować się stosunkiem jakości do ceny. To czy dany produkt w wystarczającym stopniu chroni życie i zdrowie pomoże ustalić doświadczony agent.

Innym wyznacznikiem dobrej polisy jest elastyczność produktu. Możliwość zmiany warunków umowy (zakresu, SU) w produktach długoterminowych to niewątpliwie zaleta. Potrzeby z czasem się zmieniają – dobrze gdy ubezpieczenie zmienia się wraz z nimi.

Prodykty Avivy w dużej mierze takie były – elastyczne, umożliwiające szeroki zakres ochrony na wysokie sumy ubezpieczenia. 

Ikona waga

Wypełnij formularz i porównaj oferty ubezpieczeń na życie

Sprawdź z nami dopasowane oferty!

Strefa wiedzy